Thank you for visiting the New Hampshire Fish and Game Department website. www.wildlife.state.nh.us NH Fish and Game

 

 

Staff Directory

License or registration question? Email LicenseandRegistration@wildlife.nh.gov

 

 

NOTE: Most Fish and Game offices, including the Licensing Office in Concord, are open to the public from 8:15 AM to 4:15 PM. If you are planning a visit to one of our regional facilities, please call ahead to make sure it is open.

 

EXECUTIVE DIRECTOR'S OFFICE - (603) 271-3511
Glenn Normandeau, Executive Director
Tanya L. Haskell, Administrative Assistant
Paul Sanderson, Legislative/Rules Coordinator
Randy Curtis, Federal Aid Coordinator
Allison Keating, Federal Aid Assistant
Lindsay Webb, Landowner Relations Coordinator
Carol Henderson, Environmental Review Coordinator
LAW ENFORCEMENT DIVISION - (603) 271-3127
Col. Kevin Jordan, Chief of Law Enforcement
Maj. James Juneau, Assistant Chief of Law Enforcement
Administrative Lt. Heidi Murphy
Capt. David Walsh
Lisa LaChapelle, Administrative Secretary - (603) 271-3128
OHRV - (603) 271-3129
Dennis Etchells, OHRV Program Assistant
Dispatch - (603) 271-3361
HUMAN RESOURCES - (603) 271-5824
Kim Crowley, HR Coordinator
Cynthia Vachon, Payroll Officer
FACILITIES AND LANDS DIVISION - (603) 271-1134
Richard Fink, Facilities and Lands Division Chief
Garret Graaskamp, Public Boat Access Coordinator
Calvin Magoon, Maintenance Mechanic II
Betsey McNaughten, Land Agent, (603) 271-6640
Jack Snow, Access Maintenance Supervisor
Alan Moody, Engineering Technician
Jeff Preve, Construction Foreman
Dale Temple, Maintenance Mechanic III
Glenn Walling, Grounds Foreman
BUSINESS DIVISION - (603) 271-2741
Kathy LaBonte, Business Division Chief
Joanne Elmasry, Accountant
Linda Shaw - Federal Aid Accountant
William Nichols, Shipping & Receiving
Lynn Gallop, Administrative Secretary
BUSINESS / FLEET MANAGEMENT - (603) 271-2601
Bruce Ordway, Fleet Mechanic
BUSINESS OFFICE / FRONT DESK - (603) 271-3422
Kathi Hurst, Program Assistant
Jessica Hamel, Program Assistant
BUSINESS / LICENSING & REGISTRATION - (603) 271-2743
Sue Perry, Licensing Supervisor
Jamie Belrose, Program Specialist
June Cosselman, Data Entry/Audit Clerk
WILDLIFE DIVISION - (603) 271-2461
Mark Ellingwood, Wildlife Division Chief
Kent Gustafson, Wildlife Programs Administrator
Danielle Beard, Administrative Assistant
Sandra Houghton, Wildlife Biologist II, Wildlife Diversity Biologist, Nongame Program
Mike Marchand, Nongame and Endangered Wildlife Program Supervisor
Daniel Bergeron, Wildlife Biologist II, Deer Project Leader
Jim Oehler, Wildlife Biologist III, State Lands Habitat Biologist
Richard Cook, Land Agent, (603) 271-1133
Emily Preston, Wildlife Biologist II, Wildlife Action Plan
Tyler Mahard, Biological Aide, Nongame Program
Brian Lemire, Forester
Kim Tuttle, Wildlife Biologist I, Nongame Program
Heidi Holman, Wildlife Diversity Biologist, Nongame Program
Brett Ferry, Biological Technician, Nongame Program
Denyce Gagne, Biological Technician, State Lands
Brendan Clifford, Wildlife Biologist I, Nongame Program
Linda Verville, Wildlife Program Specialist
Cheryl Talon, Data Entry Technician
Rob Calvert, Wildlife Damage Specialist - Concord, (603) 223-6832
Will Staats, Wildlife Biologist II, Regional Biologist - Region 1, (603) 788-3164
Andrew Timmins, Wildlife Biologist II, Bear Project Leader - Region 1, (603) 788-3164
Jillian Kilborn, Wildlife Biologist II, Regional Biologist - Region 1, (603) 788-3164
Kristine Rines, Wildlife Biologist II, Moose Project Leader - Region 2, (603) 744-5470

Karen Bordeau, Wildlife Biologist II, Pheasant & Small Game Project Leader - Region 2,

(603) 744-5470

Jessica Carloni, Wildlife Biologist II, Waterfowl Project Leader - Region 3, (603) 868-1095
Patrick Tate, Wildlife Biologist II, Furbearer Project Leader - Region 3, (603) 868-1095
Ted Walski, Wildlife Biologist II, Turkey Project Leader - Region 4, (603) 352-9669
Rebecca Segelhurst, Biological Aide, Nongame Program
Joshua Megyesy, Biological Aide, Nongame Program
INLAND FISHERIES DIVISION - (603) 271-2501
Vikki Leonard, Administrative Secretary
Jason Smith, Inland Fisheries Division Chief
Scott Decker, Program Supervisor
John Magee,  Fisheries Biologist II, Fish Habitat Program Leader
Matthew Carpenter, Fisheries Biologist II, Fish Conservation Program Leader

Dianne Timmins, Fisheries Biologist II, Coldwater Fisheries Program Leader,

Region 1, (603) 788-3164

Andrew Schafermeyer, Fisheries Biologist I - Region 1, (603) 788-3164

John Viar, Fisheries Biologist II, Large Lakes Fisheries Program Leader,

Region 2, (603) 744-5470

Benjamin Nugent, Fisheries Biologist I, Region 2, (603) 744-5470

Jason Carrier, Fisheries Biologist II, Warmwater Fisheries Program Leader,

Region 4, (603) 352-9669

Edward Motyka, Fisheries Biologist I, Region 4, (603) 352-9669
PUBLIC AFFAIRS DIVISION - (603) 271-3211
Nicola Whitley, Public Affairs Division Chief
Kathy Galvin, Administrative Secretary
Jane Vachon, Information Programs Supervisor
Becky Johnson, Information Officer
Victor Young, Publications Layout and Design
Mary Goodyear, Wildlife Educator
Jason Phillippy, Broadcast Media Specialist
Mark Beauchesne, Advertising and Promotions Coordinator
PUBLIC AFFAIRS - AQUATIC / HUNTER EDUCATION - (603) 271-3212
Laura Ryder, Aquatic Ed/Hunter Ed Supervisor
Lisa Collins, Aquatic Ed/Hunter Ed/BOW Secretary
Kyle Glencross, Let's Go Fishing Coordinator
Judy Tumosa, Aquatic Resources Educator
Kim Proulx, BOW Coordinator
Joshua Mackay, Hunter and Bowhunter Education Coordinator
Tom Flynn, Owl Brook Hunter Education Center Manager/Trapper Education Coordinator - Holderness (603) 536-1290
Eric Geib, Hunter Education Program Assistant - Owl Brook (603) 536-1290
MARINE FISHERIES DIVISION - (603) 868-1095
Douglas Grout, Marine Division Chief
Cheri Patterson, Marine Program Supervisor
Valerie Bergeron, Program Assistant
Joshua Carloni, Marine Biologist I
Michael Dionne, Marine Biologist I
Robert Eckert, Marine Biologist I
Conor O’Donnell, Marine Biologist I
Rebecca Heuss, Marine Biologist I
Jessica Devoid, Biological Tech
Kevin Sullivan, Marine Biologist II
Renee Zobel, Marine Biologist II
Kara Villone, Biological Aide

Eryn Murphy, Biological Aide

GREAT BAY NATIONAL ESTUARINE RESEARCH RESERVE (GBNERR)/
GREAT BAY DISCOVERY CENTER
Cory Riley, GBNERR Program Supervisor (603) 868-1095
Kelle Loughlin, Education Coordinator, Great Bay Discovery Center (603) 778-0015
Beth Heckman, Asst. Education Coordinator
Steve Miller, Coastal Training Program Coordinator
Rachel Stevens, Stewardship Coordinator
Melissa Brogle, Volunteer Coordinator
Jay Sullivan, Naturalist
Colleen McClare, Naturalist, Kayak Program Leader
INFORMATION TECHNOLOGY 
[These positions are within the NH Department of Information Technology (DoIT)]
Brian Fife, Desktop Support, (603) 271-3015
Cheryl McNally, Database Administrator, (603) 271-7259
Ann Caron, Database Administrator, (603) 271-7240
Katie Callahan, GIS, (603) 271-3014

 

REGIONAL FACILITIES and HATCHERIES
Region 1, Lancaster (603) 788-3164
Sue Fogg, Executive Secretary, Region 1 (603) 788-3164
Region 2, New Hampton (603) 744-5470
Kristin Harmon, Executive Secretary, Region 2 (603) 744-5470
Region 3, Durham (603) 868-1095
Valerie Bergeron, Program Assistant, Region 3 (603) 868-1095
Region 4, Keene (603) 352-9669
Executive Secretary, Region 4 (603) 352-9669
Hatcheries:
Berlin State Fish Hatchery (603) 449-3412
Milford State Fish Hatchery (603) 673-1416
New Hampton State Fish Hatchery (603) 744-3709
Powder Mill State Fish Hatchery (603) 859-2041
Twin Mountain State Fish Hatchery (603) 846-5429
Warren State Fish Hatchery (603) 764-8593
Education Centers:
Owl Brook Hunter Ed Center, Holderness (603) 536-1290
Twin Mtn. Fish & Wildlife Center, Twin Mountain (603) 846-5108
Warren Visitors Center, Warren (603) 764-8593
Great Bay Discovery Center, Greenland (603) 778-0015
Other Fish and Game Contacts:
USDA/Wildlife Services (603) 223-6832